Grillowanie przez cały rok: jak dostosować sprzęt i techniki do różnych pór roku
Grillowanie przez cały rok: jak dostosować sprzęt i techniki do różnych pór roku
Sprzęt do grillowania w zimie
Zimowe grillowanie może być równie ekscytujące i satysfakcjonujące, jak to w letnie dni, pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu do grillowania w zimie. Kluczowe znaczenie mają tu grille, które są w stanie sprostać trudnym warunkom pogodowym.
Grille gazowe Broil King są doskonałym wyborem, ponieważ są zaprojektowane, by działać nawet w ekstremalnych temperaturach, sięgających -20 stopni Celsjusza. To pozwala na grillowanie przez cały rok, nawet w najchłodniejsze dni. Ich zamykane pokrywy pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz grilla, co jest kluczowe podczas gotowania w niskich temperaturach.
Jak grillować zimą?
Grillowanie w chłodne dni, choć zdecydowanie bardziej wymagające, może być niezwykłym doświadczeniem, szczególnie jeśli zadbasz o odpowiednie przygotowanie. Pamiętaj, że niskie temperatury wymagają nieco innego podejścia niż grillowanie w ciepłych miesiącach.
Sprzęt dobrany do potrzeb i warunków
Odwiedzając sklep z grillami znajdziesz wiele urządzeń, które z różną skutecznością sprawdzą się w trakcie grillowania zimą. Wszystkie grille podzielić możemy na trzy główne grupy:
- Grille gazowe: są idealnym wyborem nawet na bardzo chłodne dni, ponieważ łatwo utrzymują wysoką temperaturę, niezależnie od warunków na zewnątrz;
- Grille węglowe: także sprawdzą się w niskich temperaturach, ale wymagają więcej czasu na rozpalenie i utrzymanie temperatury;
- Grille elektryczne: świetna opcja dla osób, które chcą grillować na balkonie lub, z uwagi na całkowity brak spalin, w zamkniętych przestrzeniach.
Grillowanie w niskich temperaturach
Techniki grillowania w różnych porach roku nie odbiegają od siebie w dużym stopniu, wyjątkiem jest jednak zima. Grillowanie w niskich temperaturach, obecność opadów deszczu czy śniegu, jak i zwiększona wilgotność – wszystko to wpływa na proces przygotowywania posiłków na otwartym powietrzu. Warto odpowiednio przygotować się do zadania i poznać porady do grillowania w deszczu i zimie, takie jak:
- Rozgrzewanie grilla: w zimie grill potrzebuje więcej czasu na osiągnięcie odpowiedniej temperatury. W zależności od typu urządzenia, z którego korzystasz, daj mu od kilku do nawet kilkunastu minut, by dobrze się wygrzał;
- Utrzymanie ciepła: niskie temperatury i wiatr sprawiają, że grill, jak i znajdujące się na nim jedzenie, bardzo szybko będą się wychładzać. W takich warunkach świetnie spiszą się grille z pokrywą, które pozwolą zminimalizować utratę ciepła;
- Unikanie zimnego wiatru: w miarę możliwości ustaw grill w miejscu odsłoniętym od wiatru. Pozwoli to na mniejsze straty ciepła i bardziej równomierne wygrzanie grilla.
Zimowy grill ogrodowy – co warto wiedzieć?
Gdy masz już przygotowany sprzęt do grillowania w zimie, a samo grillowanie w chłodne dni nie jest już dla Ciebie tajemnicą, warto zadbać o jeszcze jedną rzecz – odpowiednią przestrzeń do przyrządzania posiłków. Pamiętaj o:
- Przygotowaniu strefy do grillowania: ustaw grill pod zadaszeniem, by chronić go, siebie i gości przed deszczem i śniegiem. Zimowy grill ogrodowy to również może być przyjemność!
- Wyborze odpowiednich potraw: w chłodne zimowe dni świetnie sprawdzają się bardziej treściwe dania, grillowanie kiełbasy i mięsa czy pieczone ziemniaki;
- Bezpieczeństwie: śliska nawierzchnia i niska temperatura mogą być problematyczne – zadbaj o stabilne ustawienie grilla.
Zabezpieczenie grilla na zimę
Niezależnie od tego, czy interesuje cię grillowanie wiosną i jesienią, gdy pogoda najbardziej ku temu sprzyja, czy wolisz robić w to w chłodniejsze dni, musisz zadbać o jedną rzecz – zabezpieczenie swojego urządzenia na zimę. Jest to kluczowe, gdyż pozwoli znacznie wydłużyć żywotność sprzętu. A więc: jak przygotować grill na zimę? Oto kilka kroków, które warto wykonać:
- Czyszczenie grilla: usuń resztki tłuszczu i jedzenia, aby zapobiec korozji. Pozwoli Ci to także łatwiej rozpocząć kolejny sezon lub wykorzystać grill w trakcie zimy – nie będzie konieczności czyszczenia w mrozie!
- Zabezpieczenie: wybierz wodoodporny pokrowiec, który ochroni grill przed wilgocią i śniegiem w czasie, kiedy nie będzie wykorzystywany;
- Przechowywanie: jeśli masz taką możliwość, przechowuj grill w garażu, szopie lub pod zadaszeniem, ograniczając wpływ warunków atmosferycznych.