Porównanie grilli gazowych, węglowych i elektrycznych - który wybrać?
Porównanie grilli gazowych, węglowych i elektrycznych - który wybrać?
Grill gazowy – wygoda i funkcjonalność
Grille gazowe zyskują coraz większą popularność – nie bez przyczyny, bowiem są znacznie wygodniejsze i bardziej funkcjonalne niż tradycyjne grille węglowe. W odróżnieniu od tych drugich uruchamiają się błyskawicznie i już po kilkunastu sekundach gotowe są do przygotowywania potraw.
Co więcej, zapewniają bardzo precyzyjną regulację temperatury, eliminując jedną z największych wad grillów węglowych. Nie do przecenienia jest też fakt, że oferują czyste przygotowywanie posiłków – nie ma tutaj popiołu, który powstaje ze spalania węgla czy drewna. Bardzo często wyposażone są także w dodatkowe funkcje – palniki boczne czy systemy do wędzenia.
Grille gazowe nie są jednak pozbawione wad. Pierwszą z nich jest cena – są droższe od grillów węglowych czy nawet elektrycznych. Z uwagi na swoją metodę działania, wymagają podłączenia gazu – konieczne jest więc regularne wymienianie butli gazowej. Jest też rozmiar – grille gazowe są zazwyczaj większe i mniej mobilne od innych rozwiązań dostępnych na rynku.
Grill węglowy – klasyka i smak
Grille węglowe to synonim tradycyjnego grillowania, kojarzącego się z aromatem dymu – szczególnie jeśli do węgla dorzucimy trochę drewna – i chrupiącą skórką na potrawach. Jeśli więc chodzi o same walory smakowe, to zarówno urządzenia na gaz, jak i grille elektryczne, nie mają z nimi szans.
Do bezapelacyjnych zalet grillów węglowych zaliczyć należy ich mobilność. Urządzenia te są znacznie lżejsze i bardziej kompaktowe – szczególnie jeśli zestawimy je z grillami gazowymi wyposażonymi w butlę. Cena także jest tutaj kluczowa, gdyż urządzenia te są najtańsze w zakupie – a także późniejszej eksploatacji.
Tak jak grille gazowe, tak i grille węglowe nie są jednak pozbawione wad. Największą jest z pewnością samo rozpalanie – wymaga ono zarówno czasu i cierpliwości, jak i umiejętności, by zrobić to sprawnie i odpowiednio przygotować palenisko. Korzystając z grilla węglowego mamy też znacznie mniejszą kontrolę nad temperaturą – trudniej osiągnąć stabilne warunki do przygotowywania potraw. Na koniec warto też wspomnieć o czyszczeniu, czyli usuwaniu popiołu i pozostałości węgla.
Grill elektryczny – idealny do domu i na balkon
Elektryczny grill do ogrodu lub domu to rozwiązanie dla tych, którzy szukają łatwego w użyciu urządzenia, idealnego na mniejsze przestrzenie. Grille elektryczne korzystają z energii elektrycznej. Wystarczy wpiąć je do sieci, by można z nich było korzystać. Z uwagi na metodę działania, nie generują one także żadnych odpadów w postaci popiołu.
Tutaj też natrafimy na główne różnice między grillami elektrycznymi i węglowymi, a mianowicie brak dymu. Urządzenie samo w sobie – nie licząc jedzenia, które jest na nim przygotowywane – nie generuje w ogóle dymu i spalin. Będzie więc doskonałym wyborem dla osób, które zastanawiają się, jak wybrać grill na balkon, by nie narazić się na gniew sąsiadów. Dodatkowo grill tego typu nagrzewa się bardzo szybko i pozwala na kontrolowanie temperatury – a więc stworzenie idealnych warunków do przygotowywania potraw.
Jak wszystkie urządzenia, grille elektryczne także mają swoje wady. Najważniejszą jest konieczność zasilania prądem – ogranicza to ich mobilność i zastosowanie w miejscach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Dla tradycjonalistów wadą będzie też z pewnością mniejsza aromatyczność potraw z uwagi na brak tradycyjnego dymu.
Jak wybrać najlepszy typ grilla?
Przeglądając dobrze wyposażony sklep z grillami, natrafisz na mnóstwo modeli do wyboru – zarówno wersji gazowych, węglowych jak i elektrycznych. Wybrać grill gazowy czy węglowy – a może elektryczny? Decydując, jaki typ wybrać, warto rozważyć swoje potrzeby i warunki:
- Dla smakoszy: grill węglowy to wybór dla tych, którzy cenią smak i aromat przygotowanych potraw;
- Dla wygodnych: grill gazowy zapewni szybkość i łatwość przygotowywania potraw;
- Dla mieszkańców miast: elektryczny grill do ogrodu to idealne rozwiązanie na mały taras czy balkon w bloku.
Opinie o grillach gazowych i elektrycznych często wskazują na ich niezawodność, łatwość użytkowania czy kontrolę nad temperaturą. Tradycjonaliści, pozostający wierni grillom węglowym, docenią jednak aromat, który jest niemożliwy do odtworzenia.
Podsumowanie
Niniejszy przewodnik po rodzajach grilli pokazuje, że każdy ich typ ma swoje unikalne funkcje i zastosowanie. Wiesz już też, na jakie zalety i wady grilli gazowych, elektrycznych i węglowych musisz zwracać uwagę. Ostateczny wybór zależy od budżetu czy warunków przestrzennych – balkon w bloku, ogródek działkowy czy duży taras na prywatnej posesji. Bez względu na wybór, odpowiedni sprzęt zapewni niezapomniane chwile przy wspólnym posiłku na świeżym powietrzu!