Pierwsze uruchomienie grilla gazowego
Pierwsze uruchomienie grilla gazowego
Grillowanie to świetna zabawa. Nic dziwnego, że gdy opuszczasz nasz salon z nowym grillem{nasz nowy grill stoi już w ogrodzie} to z niecierpliwością czekasz na włożenie pierwszych kawałków jedzenia na ruszt. Warto jednak poświęcić chwilę czasu na to by dobrze przygotować nasz sprzęt i bezpiecznie cieszyć się nim długi czas. Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
Grill - Pierwszą i najważniejszą kwestią jest oczywiście sam montaż sprzętu, który należy złożyć zgodnie z instrukcją. Upewnij się, że wszystkie elementy, są prawidłowo zamontowane, żadnego z nich nie brakuje i cały materiał opakowaniowy został usunięty.
Spot - Drugim kluczowym aspektem grillowego przedsięwzięcia jest jego usytuowanie, szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo. Grill powinien stać stabilnie, z dala od łatwopalnych przedmiotów, w trakcie użytkowania minimum 50cm od ściany. Zadbaj również o to, by dzieci czy zwierzęta nie miały możliwości oparzenia się od gorących elementów grilla. Te wytyczne lepiej pomogą dobrać Ci miejsce grilla, tak by było to również ergonomiczne np. blisko stołu przy, którym jesz z bliskimi czy w okolicy wyjścia na taras, tak by zawsze mieć blisko do domu.
Gaz - po podłączeniu butli do reduktora należy sprawdzić szczelność układu. Na newralgiczne miejsca nałóż specjalny środek do sprawdzania szczelności układów gazowych lub roztwór wody z płynem do naczyń. Po pierwsze, upewnij się, że pokrętła grilla są ustawione w pozycji "OFF" a pokrywa jest otwarta. Jeśli zauważysz, że po odkręceniu zaworu butli, powstają bąble w miejscach pokrytych preparatem, znaczy to, że układ jest nieszczelny. Jeśli po mocniejszym dokręceniu przewodów i ponownym sprawdzeniu szczelności problem nie znika, zgłoś problem do swojego sprzedawcy lub producenta.
Wypalenie - Zanim zaczniesz wkładać do grilla jedzenie, należy wcześniej go przepalić. Wykonuje się ten zabieg po to, aby pozbyć się pozostałości po produkcji i wszelkich zabrudzeń, które mogłyby popsuć smak naszych dań. Żeby poprawnie przepalić grilla, należy włączyć wszystkie palniki do pozycji "max", zamknąć pokrywę i pozostawić grill na 30-60 minut. Wypalaniu towarzyszyć może dym i nieprzyjemny zapach, jest to normalne zjawisko, które ustąpi przed końcem wypalenia grilla. Są to właśnie pozostałości poprodukcyjne, które się wypalają.
Ruszty - Jeśli posiadasz w swoim grillu ruszty odlane z żeliwa, powinieneś je wysezonować. Zabieg ten zabezpiecza żeliwo przed rdzewieniem oraz sprawia, że jedzenie przywiera do niego mniej. Zabieg ten należy także stosować w przypadku innych żeliwnych naczyń. Ruszy posmaruj cienką warstwą jadalnego oleju o wysokim punkcie dymienia. Dobry do tego będzie olej z awokado lub rzepakowy. Po posmarowaniu rusztów cienką warstwą oleju, umieść je w grillu i wypalaj je dopóki nie przestaną dymić. Zabieg ten należy powtórzyć kilkukrotnie dla osiągnięcia najlepszego efektu.
Na koniec dam wam jeszcze kilka wskazówek.
- Grilla odpalaj zawsze z otwartą pokrywą. Przez niedopatrzenie lub usterkę, w komorze grilla może zebrać się gaz, który po dołożeniu iskry może spowodować wybuch.
- Regularnie czyść grill. Jeśli osiągnie on wysoką temperaturę, nagromadzony w nim nadmiar tłuszczu może się zapalić. Szczotki do rusztu warto używać nawet w trakcie grillowania. Kiedy omieciemy ruszt z resztek przypraw i marynat, wówczas nie będą one się przypalać na następnym kawałku powodując, że będzie gorzki.
- Jeśli grill się zapali, nie panikuj. Zamknij pokrywę, wyłącz palniki, odłącz butlę z gazem i zaczekaj.
- Zamykaj pokrywę. Nie jest to wymagane, natomiast przy zamkniętej pokrywie powstaje mniej zapłonów, grill nagrzewa się szybciej, zużywa mniej gazu oraz łatwiej jest kontrolować temperaturę.
- Najpierw nagrzej grill do maksymalnej temperatury a dopiero potem zmniejsz moc palników, żeby ustawić potrze. Dobrze nagrzany ruszt to podstawa.
- Pilnuj dzieci i zwierząt. Grill to urządzenie osiągające na prawdę wysokie temperatury, pamiętając gdzie wolno go dotykać a gdzie nie w trakcie pracy unikniemy urazów
- Zwróć uwagę na temperatury. Termometr zamocowany w pokrywie pokazuje średnią temperaturę, rzeczywista temperatura z lewej strony grilla może być zupełnie inna niż z prawej. Dla lepszej kontroli warto wyposażyć się w dodatkowe termometry.
Kiedy prawidłowo przygotujesz sprzęt i będziesz przestrzegać podstawowych zasad, grillowanie będzie jeszcze łatwiejsze.