Grill na słodko
Grill na słodko
O tym, że współczesne grillowanie to nie tylko mięso, ryby i warzywa już was przekonaliśmy. W dzisiejszym blogu zagłębimy się w temat deserów i słodkich dań przyrządzanych na grillu.
Zacznijmy od podstaw. Jeśli chcesz, żeby desery wyszły pyszne, nie zapomnij o wyczyszczeniu grilla przed rozpoczęciem pieczenia. Wypalające się resztki jedzenia z poprzednich grillowań mogą popsuć smak słodkich dań.
Do przyrządzenia słodkich potraw z grilla przydać się może kilka akcesoriów. Przykładowo, płyta żeliwna Broil King 11220 czy 11250 to jedna z propozycji. Przyrządzimy na nich takie dania jak naleśniki, pancakes czy grillowaną sałatkę owocową. Żeliwna brytfanna Broil King 69610 lub 69615 pozwoli nam na upieczenie chałki, ciasta drożdżowego czy usmażenie pączków. Dla lepszej kontroli w trakcie przygotowywania tych przysmaków pomocny może okazać się termometr z dwiema sondami Broil King 61935, Sprawdzimy nim temperaturę na przykład oleju do smażenia faworków.
Nadszedł moment, w którym przedstawię kilka przepisów:
- Banany z czekoladą.
- Jest to jeden z najprostszych przepisów jakie znam. Całość zajmuje dosłownie kilka minut a efekt jest zdumiewający. Włóż banany do grilla na średnim ogniu. Opiecz je tak, żeby z każdej strony zmieniły kolor na czarny (nie mówię o spaleniu), następnie natnij banany wzdłuż, w powstałe nacięcie włóż kilka kostek czekolady oraz umieść banany z powrotem na grillu do momentu, aż czekolada się nie rozpuści. Gotowe.
- Brzoskwinie z mascarpone.
- Wybierając brzoskwinie, postaraj się wziąć te jeszcze lekko twarde. Zapobiegnie to ich rozpadnięciu się w trakcie przygotowania. Brzoskwinie przetnij na pół, pozbądź się pestki oraz posmaruj je oliwą. Grill nagrzej do temperatury około 200 stopni, tworząc strefę średniej i niskiej temperatury. Połóż brzoskwinie na grillu skórką do góry po cieplejszej stronie grilla na 4-5 minut, a następnie odwróć je i grilluj jeszcze 6-8 minut w chłodniejszej części grilla. Jeśli posiadasz ruszt dwustronny ustaw go w pozycji stożkowej a w strefie niższej temperatury w pozycji rynienkowej. Brzoskwinie podawaj na ciepło z serkiem mascarpone wymieszanym z pastą waniliową. Na koniec dla podbicia smaku polej je miodem, skrop sokiem z cytryny i oprósz solą. Do dekoracji użyj świeżej mięty lub tymianku.
- Brownie
- Pora na ciasto. Do przygotowania brownie będziesz potrzebować
- 250 g gorzkiej czekolady
- 150 g masła
- 70 g cukru trzcinowego
- 150 g mąki pszennej
- 3 jajka
- 1 łyżka kakao
- ½ łyżeczki soli
Zacznij od rozpuszczenia w kąpieli wodnej masła i 200g czekolady. Po połączeniu się składników odstaw masę do ostygnięcia. W osobnej misce wymieszaj jajka z cukrem. Cały czas mieszając dodaj masło z czekoladą a następnie mąkę, kakao i sól. Powstałą masę przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia i równo rozprowadź. Na wierzch pokrusz pozostałe 50g czekolady.
Czas na pieczenie. Grill nagrzej do 120°C ustawiając pokrętła na maximum po czym wyłącz środkowe i zostaw tylko skrajne w pozycji minimum. Formę z ciastem ustaw na środku grilla. Ciasto powinno piec się około 35-40 minut w średniej temperaturze 150-170°C. Brownie jest gotowe kiedy jego górna warstwa jest sucha ale ciągle sprężysta. Ciasto osiąga prawidłową konsystencję dopiero kiedy wystygnie. Brownie najlepiej podawać w towarzystwie kontrastujących, kwaśnych owoców takich jak maliny czy jeżyny.
- Faworki
Tłusty czwartek na grillu? Być może.
Do przygotowania Faworków potrzebne Ci będą:
- 500 g maki pszennej typ 450
- 50 g masła
- 8 żółtek
- 3 łyżki śmietany 18%
- 1 łyżka spirytusu
- szczypta soli
- olej rzepakowy lub smalec do smażenia
- cukier puder
Do przesianej mąki dodaj masło i sól a następnie posiekaj. Dodaj żółtka, spirytus i śmietanę oraz dokładnie wymieszaj. Po połączeniu składników przełóż ciasto na stół i zagniataj do uzyskania jednolitej konsystencji. Podziel ciasto na 3 części, zawiń w folię i odstaw na 30 minut do lodówki. Kiedy ciasto odpocznie rozwałkuj je cienko i wytnij paski o szerokości około 2cm. Paski natnij wzdłuż na około 3cm. Przez powstały otwór przełóż jeden koniec, żeby nadać faworkom charakterystyczny kształt.
W żeliwnym woku 69615 rozgrzej olej lub smalec do temperatury 170-175°C. Faworki usmaż z 2 stron na złoty kolor a następnie odłóż je na ręcznik papierowy, żeby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu. Po ostygnięciu posyp faworki sporą ilością cukru pudru.