Tradycja czy nowoczesność?
Tradycja czy nowoczesność?
Grillowanie to coraz bardziej powszechna forma przygotowania potraw na świeżym powietrzu.Czy zastanawialiście się jednak na czym właściwie polega ta obróbka żywności?
Istota grillowania jest umieszczenie potrawy nad źródłem ciepła.Może być to żarzący się węgiel albo „żywy” płomień, ale również podgrzewana gazem ceramiczna powierzchnia, bądź rozgrzana do czerwoności grzałka.
To wszystko to suche fakty znane każdemu.Skupmy się na prawdziwej kości niezgody, prawdziwym pojedynku miedzy tradycją a nowoczesnym grillowaniem.A mianowicie:
-Czy potrawy z grilla gazowego smakują tak samo aromatycznie jak z grilla węglowego?
Odpowiedz na to pytanie nie jest jednoznacznie oczywista.
W poniższym artykule postaram się wyjaśnić największe różnice i naświetlić elementy łączące.
Ale od początku.Skąd tak właściwie bierze się uwielbiany przez nas grillowy smak?Otóż wyciekający z mięsa tłuszcz pada na rozgrzaną powierzchnie węgla następnie spala się i odparowuje.W ten sposób ponownie trafia do mięsa.Bliźniaczo sprawa wygląda w przypadku warzyw czy owoców.Ale zatrzymajmy się tutaj na chwile.Wspomniałem tutaj o rozgrzanej powierzchni węgla.Jak natomiast odbywa się to w grillach gazowych?
We wspomnianych grillach powierzchnie z której mogą odparować tłuszcze,marynaty czy soki są trzy.Pierwsza z nich to powierzchnia rusztu.Druga z nich docelowo dedykowana właśnie temu procesowi aromatyzery.Trzecim ostatnim elementem jest dno grilla.Wszystkie trzy powierzchnie składają się na jeden system.Schemat procesu doskonale przedstawia grafika poniżej.
Często spotykam się z stwierdzeniem że paliwo jakim jest węgiel dodatkowo ubogaca smak potraw z grilla.Niestety muszę w tym miejscu rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym zagadnieniem.Kiedy nasze potrawy wędrują na ruszt węgiel czy brykiet pod nim powinien być już rozżarzony co za tym idzie nie znajdziemy już w nim żadnych związków które mogłyby wzbogacić aromat naszych dań.Podsumowując smak z grilla gazowego nie będzie znacznie odbiegał od tego który możemy uzyskać w grillu węglowym bowiem zasada powstania smaku jest taka sama.Różni się tylko powierzchnia odparowania.
Najważniejszym walorem smakowym który dodajemy a wiele osób o nim zapomina jest sentyment.Cała celebracja związana z rozpalaniem grilla niesie za sobą dodatkowe doznania organoleptyczne.
Gdybyśmy jednak chcieli nadać specjalnego aromatu grilowanej przez nas rzeczy to możemy do tego celu użyć drewnianych zrębek.
Więcej o zagadnieniu zrębek i podwędzania przeczytacie w dedykowanym artykule:
Jak sami państwo widzą według praw fizyki nic nie różni tych dwóch sposobów grillowania.Osobiste preferencję zawsze będą dzieliły entuzjastów grillowania.Natomiast przy tym wszystkim pamiętajmy iż grillowanie to nie tylko doznania smakowa ale również spędzanie miło czasu.