Steki
Steki
Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze steka?
To jak wyjdzie nasz stek przede wszystkim zależy od jakości mięsa w które się zaopatrzymy. Więc jak w sklepie odróżnić dobrego steka od tego mniej jakościowego?
Przede wszystkim marmur. Mięso powinno mieć jak najwięcej małych mlecznych przerostów tłuszczowych. Tłuszcz podczas grillowania topi się w mięsie i sprawia że nasz stek jest soczysty i aromatyczny. Unikajmy mięsa który ma mało przerostów lub są one przezroczyste czy brązowożółte. Nadmierna skoncentrowana w jednym miejscu ilość tłuszczu też nie jest dobra ponieważ podczas grillowania rozpuszczony tłuszcz może spadać na żar i nadać mięsu smak sadzy.
Jak przyprawić stek?
Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze, tak również jest moim zdaniem w przypadku steka, dlatego jako przypraw używam tylko soli i pieprzu. Polecam używać gruboziarnistej soli morskiej, moim zdaniem sprawuje się dużo lepiej niż standardowa sól warzona, jej grube kawałki nie rozpuszczaj się całkowicie i podczas jedzenia lekko zgrzytają w zębach co uwydatnia smak mięsa, w dodatku nie zawiera jodu co może dodawać metalicznego posmaku. Bardzo ważnym elementem jest również pieprz, powinien być świeżo zmielony, wtedy jego aromat jest dużo bardziej intensywny. Bardzo dobrze używać przypraw sprawdzonych producentów takich jak cape herb&spice, które zostały sprawdzone przez wiele osób i wydobędą pełnie smaku i aromatu z naszego mięsa.
CAPE HERB&SPICE
Co przed grillowaniem?
Przed wrzuceniem naszego steka na ruszt, warto pamiętać aby wcześniej nabrał on temperatury pokojowej, więc najlepiej wyjąć mięso z lodówki na 20-30 minut i przyprawić. Dzięki temu sól wchłonie się do mięsa i lepiej rozprowadzi się po całości. Stek który przed wrzuceniem na ruszt ma już temperaturę pokojową, będzie grillował się szybciej i będzie bardziej soczysty.
Jak i ile grillować?
Najlepiej utrzymać na grillu dwie strefy temperatury, w tym celu włączamy 2 skrajne palniki naszego grilla, jeden na moc maksymalną, drugi na średnią. Na początku wrzucamy nasze mięso z obu stron na wyższą temperaturę w celu ścięcia białek z powierzchni naszego mięsa, dzięki temu ucieknie z niego mniej soków, stek będzie bardziej soczysty oraz powstanie chrupiąca skórka, która doda walorów smakowych. Bardzo silne przysmażenie może powodować utratę wilgotności mięsa, przez co stanie się ono suche, aby temu zapobiec po chwili powinniśmy przełożyć steka na niższą strefe temperatury, tam ono powoli dojdzie w środku przy jednoczesnym, zachowaniu soczystości. W celu uzyskania idealnego stopnia wysmażenia powinniśmy zaopatrzyć się w termometr, pozwoli on nam na dokładną kontrole temperatury w środku. Zanim przejdziemy do najprzyjemniejszej czynności, czyli jedzenia naszego przysmaku, warto pamiętać że nasze mięso po zdjęciu z rusztu powinno chwile „odpocząć”. W tym momencie soki zawarte w środku, równomiernie rozchodzą się po włóknach co sprawia że stek jest soczysty tak samo w każdym kawałku.